Zincir marketlerin denetimine başlandı
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 11:39
 
Zincir marketlerin denetimine başlandı
Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, oda olarak 2 personel ile Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu koordinesinde denetimlerde aktif görev alacaklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Zincir marketlerin denetimine başlandı

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliği’ne “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Marketlerde, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacak.

TEMEL İHTİYAÇ DIŞINDAKİ ÜRÜNLERİN SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Bu yasal düzenleme kapsamında haksız rekabetin önleneceğini, yerel esnaf ve tacirin korunacağını belirten Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, oda olarak 2 personel ile Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu koordinesinde denetimlerde aktif görev alacaklarını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zincir, marketlerin, denetimine, başlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı