Tarım arazileri değerlendiriliyor
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 13:16
 
Tarım arazileri değerlendiriliyor
Seydişehir Belediyesi, büyükşehir yasasıyla birlikte Seydişehir Belediyesi mülkiyetine geçen kırsal mahallelerde bulunan arazileri tarımsal faaliyetlerde kullanarak değerlendirmeye devam ediyor.
EKONOMİ Haberi
Tarım arazileri değerlendiriliyor

Ekilen arazilerden elde edilen ürünler, belediye hizmetlerine kaynak üretilmesinin yanı sıra belediyeye ait olan ve her gün 400 haneye sıcak yemek ulaştıran Aşevi’nin mutfağında da kullanılarak, ihtiyaç sahibi ailelere de ulaştırılıyor.

 

Konya’nın en verimli arazilerinden olan Suğla ovasında belediyeye ait olan 270 bin m² tarım arazisinde incelemelerde bulunan Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ekilecek olan alanları kontrol etti, traktör üstüne çıkarak tohumları toprakla buluşturdu.

 

KENDİ ARAZİLERİMİZİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Belediyenin kendi tarım arazileri üzerinde tarımsal faaliyetler yürüterek belediyeye yeni gelirler kazandırdıklarını belirten Başkan Tutal, “Suğla ovasında yer alan tarım arazilerimiz, Konya’mızın en verimli tarım arazilerinin başında gelmektedir. Bu arazilerimiz üzerinde yapılan tarımsal faaliyetler, Seydişehir tarımının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Burada ekilen ve hasat edilen birçok tarım ürünleri Seydişehir’imize önemli bir katma değer sağlamaktadır. Bu katma değeri daha da arttırmak adına belediye olarak üzerimize düşen sorumlulukları bir yandan yerine getirirken diğer yandan da kendi arazilerimizi de değerlendiriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ilçemize kazandırdığımız hububat borsası gibi yatırımlarımız Seydişehir’imizin tarımsal üretimine büyük katkı sağlamıştı. Şehrimizin tarımsal üretimine daha fazla katkı sağlayacak projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

DAHA FAZLA KATMA DEĞER ÜRETECEĞİZ

Seydişehir Beledisine ait olan arazilerde tahıl ürünleri ve kabak ekimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Tutal, “Bahar aylarının gelmesiyle birlikte Seydişehir’imizin hemen hemen her yerinde tarımsal faaliyetler yürütülüyor. Bizler de belediye olarak kırsal mahallelerimizde bulunan tarım arazilerimizi özellikle tahıl ürünleri ekerek değerlendiriyoruz. Bugün de Suğla ovasında bulunan tarım arazilerimizde kabak ekimi gerçekleştiriyoruz. Yürütmüş olduğumuz tarımsal faaliyetlerle birlikte elde ettiğimiz hasat ürünlerimizi hem belediyemize kaynak üretimi noktasında değerlendiriyoruz, hem de belediyemize ait her gün 400 haneye sıcak yemek ulaştırdığımız aşevimizde kullanıyoruz. Bunun yanı sıra hasat ürünlerimizi ihtiyaç sahibi ailelerimize de ulaştırıyoruz. Aynı zamanda Kuğulu Tabiat parkımız, kuşların göç güzergahında yer aldığı için birçok kuş türünün uğrak noktası konumundadır. Ayrıca kendimizin bakımını gerçekleştirdiği 400 civarındaki kuşlara da hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde yiyecek temini noktasında bu ürünlerimizi kullanıyoruz. İnşallah yağmur bereketiyle birlikte bu ürünlerimizin rekoltesi bu sene daha da artarak şehrimiz ekonomisine daha fazla katma değer üreteceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım, arazileri, değerlendiriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı