Fahiş fiyatların kusuru esnafın değildir

GÜNDEM 01.05.2024 - 12:18, Güncelleme: 01.05.2024 - 12:18
 

Fahiş fiyatların kusuru esnafın değildir

Seydişehir Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aypar, fahiş fiyatların sorumlusunun esnaf olmadığına dikkat çekti; esnafa verilen sözlerin tutulmasını istedi.
Seydişehir Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aypar, fahiş fiyatların sorumlusunun esnaf olmadığına dikkat çekti; esnafa verilen sözlerin tutulmasını istedi. “Yerel seçimler sona erdi, bundan böyle esnaf ve sanatkârın bekleyen sorunları ile ilgili beklentiler tekrar gündeme gelmeye başladı” diyen Başkan Aypar, “Son yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik belirsizlik ve enflasyondaki artıştan esnafımız fazlasıyla etkilenmeye devam etmektedir. Bunun sonucu olarak meydana gelen fahiş artışların sorumlusunun esnaf olduğu sosyal medyada haksız hukuksuz yapılan kampanyalarla ön plana çıkarılmaya çalışılıyor.”dedi. Başkan Aypar, “Bizler ülkemizde meydana gelen her türlü sıkıntı anında, sürekli devletimizin ve vatandaşımızın yanında hiçbir karşılık beklemeden yer aldık. Ancak, işyeri kiralarının dört katına, doğalgazın, mazotun beş katına, sigorta ve bağ kur primlerinin her yıl iki katına, işçi ücretlerinin olağan dışı yükselmesi bunların yanında kayıt dışı konularında duyarsız kalındığı bir piyasada fiyatlardaki artışları esnafın omzuna yüklemek günahtır vebaldir. Esnaf, zamlı aldığı ürünü enflasyon oranında zam yaparak satmak zorunda. Üretimin neredeyse bittiği ve ekonomik istikrarın oluşmadığı bir ortamda sorumluluğun sadece esnafa yükletilmesini kabul etmiyoruz. Kaldı ki Maliye tarafından esnafımız sık sık denetlenmektedir. Dolayısıyla bazı kesimler tarafından adres değiştirmek için esnafın boykot edilmek istenmesi abesle iştigaldir Hizmet sektöründe, işyerine alınan ürünleri %1 kdv ile alıp satışlarda %10 lar %20 lerle hesap yapmak doğru bir mantık değildir. Zira ürün fiyatına Kdv kadar ilave yapılmazsa, esnafın zarar etmesi kaçınılmazdır. KDV oranlarının bir an evvel %1 lere düşürülmesi gerekir. Ticari kredi kartlarındaki taksit kısıtlaması ticaret, hizmet ve inşaat sektörüne engel olmaktadır. Ayrıca alışveriş kartlarda asgari ödeme oranlarının yükseltilmesi iç piyasanın daralmasına sebep olmaktadır. Her fırsatta söz verilip dile getirilen 7200 prim konusundan artık ümidimizi kestik. Böyle olunca esnafımız da BAĞ-KUR primlerin yüksek olmasından dolayı ödeyememektedir. Bu durumda, esnafı boykot etmekten ziyade, her köşe başında açılmasına izin verilen katma değer üretmeyen hatta kontrol edilemeyen, raftaki fiyatla kasadaki fiyatlar arasında uçurumlar oluşan AVM ler kontrol edilmelidir.” diye konuştu.
Seydişehir Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aypar, fahiş fiyatların sorumlusunun esnaf olmadığına dikkat çekti; esnafa verilen sözlerin tutulmasını istedi.

Seydişehir Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aypar, fahiş fiyatların sorumlusunun esnaf olmadığına dikkat çekti; esnafa verilen sözlerin tutulmasını istedi.

“Yerel seçimler sona erdi, bundan böyle esnaf ve sanatkârın bekleyen sorunları ile ilgili beklentiler tekrar gündeme gelmeye başladı” diyen Başkan Aypar, “Son yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik belirsizlik ve enflasyondaki artıştan esnafımız fazlasıyla etkilenmeye devam etmektedir. Bunun sonucu olarak meydana gelen fahiş artışların sorumlusunun esnaf olduğu sosyal medyada haksız hukuksuz yapılan kampanyalarla ön plana çıkarılmaya çalışılıyor.”dedi.

Başkan Aypar, “Bizler ülkemizde meydana gelen her türlü sıkıntı anında, sürekli devletimizin ve vatandaşımızın yanında hiçbir karşılık beklemeden yer aldık. Ancak, işyeri kiralarının dört katına, doğalgazın, mazotun beş katına, sigorta ve bağ kur primlerinin her yıl iki katına, işçi ücretlerinin olağan dışı yükselmesi bunların yanında kayıt dışı konularında duyarsız kalındığı bir piyasada fiyatlardaki artışları esnafın omzuna yüklemek günahtır vebaldir.

Esnaf, zamlı aldığı ürünü enflasyon oranında zam yaparak satmak zorunda. Üretimin neredeyse bittiği ve ekonomik istikrarın oluşmadığı bir ortamda sorumluluğun sadece esnafa yükletilmesini kabul etmiyoruz. Kaldı ki Maliye tarafından esnafımız sık sık denetlenmektedir. Dolayısıyla bazı kesimler tarafından adres değiştirmek için esnafın boykot edilmek istenmesi abesle iştigaldir

Hizmet sektöründe, işyerine alınan ürünleri %1 kdv ile alıp satışlarda %10 lar %20 lerle hesap yapmak doğru bir mantık değildir. Zira ürün fiyatına Kdv kadar ilave yapılmazsa, esnafın zarar etmesi kaçınılmazdır. KDV oranlarının bir an evvel %1 lere düşürülmesi gerekir. Ticari kredi kartlarındaki taksit kısıtlaması ticaret, hizmet ve inşaat sektörüne engel olmaktadır. Ayrıca alışveriş kartlarda asgari ödeme oranlarının yükseltilmesi iç piyasanın daralmasına sebep olmaktadır.

Her fırsatta söz verilip dile getirilen 7200 prim konusundan artık ümidimizi kestik. Böyle olunca esnafımız da BAĞ-KUR primlerin yüksek olmasından dolayı ödeyememektedir. Bu durumda, esnafı boykot etmekten ziyade, her köşe başında açılmasına izin verilen katma değer üretmeyen hatta kontrol edilemeyen, raftaki fiyatla kasadaki fiyatlar arasında uçurumlar oluşan AVM ler kontrol edilmelidir.” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirinsesi.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.