Seydişehir AİHL-FSB Proje okulu Türkiye ikincisi oldu
Haber
18 Ekim 2021 - Pazartesi 11:34
 
Seydişehir AİHL-FSB Proje okulu Türkiye ikincisi oldu
Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu, araştırma geliştirme ve proje uygulamaları alanında Türkiye ikincisi oldu.
GÜNDEM Haberi
Seydişehir AİHL-FSB Proje okulu Türkiye ikincisi oldu

Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu, araştırma geliştirme ve proje uygulamaları alanında Türkiye ikincisi oldu. Ödül töreni İstanbul’da Başarılı Örnekler Sergisi kapsamında düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı etkinliklerde Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri üç gün katılımcılara bilimsel araştırma, inovasyon, insansız hava araçları, robotik araçlar, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında yaptıkları Ar-Ge ve Proje uygulamalarını sergileyerek, katılımcılara sunumlar yaptı.

 

BİR YIL SÜREN DÖRT AŞAMADAN OLUŞAN ELEMLERDEN SONRA DERECE YAPARAK TÜRKİYE 2.Sİ OLDULAR

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından proje okulları arasında yapılan “Başarılı Örnekler Sergisinde” yüzlerce okul arasında araştırma ve geliştirme uygulamalarına dayanan “Dâhice Fikirler Projesi” ile Türkiye ikincisi oldu. Yüzlerce Okulu geride bırakan Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi dört eleme aşamasından başarı işe geçerek derece yaptı ve internet üzerinden yapılan oylama ile Türkiye ikinci oldu.

 

KONYA’DA TEK, TÜRKİYE’DE İKİNCİ

Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi yarışma kapsamında ilk iki aşamayı iki proje ile geçerek Dâhice Fikirler Projesi ve Gelişen- Geliştiren Okul Projesi ile ilk 100’e girdi. Daha sonraki elemede okulun Dâhice Fikirler Projesi iki eleme aşamasını daha geçerek Türkiye çapında derece yaparak ilk üç okul arasında yer aldı. Dört gün süren oylama sonucunda ise Türkiye ikinci oldu ve bu başarıyı yakalayan ilimizde tek okul oldu.

 

ÇOK AZ DAHA OY ALSALAR TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLABİLİRLERDİ

Proje yönetici ve insansız hava araçları takım kaptanı 12.sınıf öğrencisi Enes Teke ve proje yönetici 11. sınıf öğrencisi Mücahit Kara şunları söyledi:

“Öncelikle Seydişehir ve Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi adına Türkiye çapında derece yapmak, Türkiye ikincisi olmak bizler için çok gurur verici. Üç ay içerisinde Türkiye çapında çok önemli üç etkinliğe katıldık: Genç Dostu Şehirler Sergisinde bilim ve teknoloji akanında Milli Eğitim Bakanlığını temsil eden beş okuldan biri olduk. TEKNOFEST’te TÜBİTAK İHA Yarışması finallerine ve TEKNOFEST’e katıldık. Son olarak da Başarılı Örnekler Sergisinde Türkiye ikinci olduk. Bu süreci yaşayan Türkiye’deki nadir öğrencilerdeniz. Bu bağlamda bizlerden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen okul yöneticilerimize ve kıymetli öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz.

Üç yıllık bir proje uygulaması ile dört elemden geçerek Türkiye çapında derece yaptık. Beşinci aşamada verilen oylar ile Türkiye ikincisi olduk. Çok az daha oy alsak Türkiye birincisi olabilirdik. Bütün bu süreçte bizi destekleyen herkese çok teşekkür ederiz. Allah herkesten razı olsun.”

 

ETKİN ÖĞRENME, AKTİF OKUL

Okul Müdürü ve Proje Danışmanı olan Bayram Ali Çelik; “Okul olarak 21. yy becerileri bağlamında bilimsel araştırmalara, matematik, fen, mühendislik eğitimlerine, sosyal bilim çalışmalarına çok önem veriyoruz. Bütüncül bir yaklaşım ile öğrencilerimizin becerilerini etkin öğrenme ile geliştirip her alanda Türkiye’nin en aktif okullarından biri olmak için bütün eğitim kadromuz ile takım ruhu içerisinde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız üçüncü yılında TÜBİTAK, TEKNOFEST, MEB BAŞARILI ÖRNEKLER gibi ulusal ölçekli yarışmalarda meyvesini vermeye başladı. Türkiye’nin araştırma- geliştirme ve proje uygulamaları alanlarında Türkiye’nin en başarılı proje okullarından biri olmak biz öğretmenleri öğrencilerimiz adına gururlandırıyor. Birbirinden değerli bu çalışmalarda yer alan bütün öğrenci, öğretmen ve idarecilerimizi tebrik ediyor, aylarca süren emekleri için teşekkür ediyorum. Allah hepisinden razı olsun. Ayrıca projemizi destekleyen bütün Seydişehirlilere ve Seydişehir’e gönül verenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Seydişehir, AİHL-FSB, Proje, okulu, Türkiye, ikincisi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı