Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz
Haber
13 Nisan 2021 - Salı 18:41
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ramazan ayının ilk iki haftasında biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Hafta içi sokağa çıkma yasağı, akşam 19.00 sabah 05.00 olarak belirlenmiştir. Şehirler arası seyahatler zorunlu olmadıkça yasaklanmıştır" dedi.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz

Son dakika haberine göre, Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Bilim Kurulu Toplantısı'ndaki görüşler ve öneriler kabine toplantısında değerlendirildi. Ramazan ayı boyunca yeni tedbirler mi alınacak yoksa tam kapanma olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Ramazan ayının ilk 2 haftası boyunca kısmi kapanma uygulamasına geçileceğini açıkladı.haber metnini yazdır 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı 2 saat 45 dakika sürdü. Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam kapanma kararını açıklayıp açıklamayacağı, neler açıklayacağı merak ediliyor. Toplantının sona ermesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

Müslümanlar olarak bu ayın her gününü ibadet ve manevi arınma yanında helalleşme, dayanışma, yardımlaşma, iyiliği ve sevgiyi yüceltme yarışmasına dönüşeceğine yürekten inanıyorum. Rabbimden bizi bayrama yetiştirmesini niyaz ediyorum.

Son Kabine toplantımızdan bu yana diğer çalışmalarımızın yanı sıra bir dizi uluslararası programa katıldım. Önceki hafta Türk Konseyi Devlet Başkanları ile çevrim içi zirvede geniş bir yelpazede işbirliği ilerletmenin yollarını aradık. Tam ve gözlemci ülkelerinin yanı sıra Türk Konseyi'ne katılmak isteyen çok sayıda ülke bulunuyor. Artık bu oluşumu uluslararası bir örgüt haline getirmemizin zamanının geldiğine inanıyoruz.

Bu hususta diğer devlet başkanlarıyla da mutabık olduğumuzu memnuniyetle müşahede ediyoruz. Salgın şartlarının elvermesi halinde Kasım ayında Türkiye'de ev sahipliği yapmayı planladığımız 8. Olağan Zirve'de somut adımları atacağız. 

 

AB İLE İLİŞKİLER 

Geçtiğimiz hafta AB Konseyi Başkanı ve AB Komisyonu Başkanı ülkemizde ağırlayarak gündemimizdeki konuları konuştuk. Gümrük Birliği, vize serbestisi, Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs'a kadar güncel gelişmelere kadar çok geniş yelpazeye yayılan bu gelişmenin ilişkilerimiz bakımından görüştük.

Türkiye AB ile ilişkilerinde daima samimi ve şeffaf olmuştur. Başından beri AB'ye tam üyelik için gerekli şartları karşılayacak adımları birer birer attık. Demokratik ve ekonomik kriterler bakımından bizden sonra başvurduğu halde hızla üye yapılan ülkelerin çok önünde olduğumuz gerçektir. 18 Mart mutabakatı çerçevesinde üzerimize düşenleri fazlasıyla yerine getirerek düzensiz göç akınına Avrupa'nın uğramasının önüne geçtik. 

Biz hala AB tam üyelik hedefine ve bu çerçevede taahhütlerimize bağlıyız.

Avrupa Birliğinden tek talebimiz, üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı süreçlere ve uygulamalara tabi tutulmamızdır. Avrupa ülkelerinde salgın sürecindeki toplumsal kargaşalara verilen tepkiler, Türkiye'ye yönelik çifte standardı gözler önüne sermiştir.

(Türk Konseyi) Konsey bünyesinde kurulan çok sayıda yapı ile üzerinde çalışılan vizyon belgesi, çok daha güçlü bir kurumsallaşma ihtiyacını ortaya koyuyor. Salgın şartlarının el vermesi halinde kasım ayında Türkiye'de ev sahipliği yapmayı planladığımız 8. Olağan Zirve'de bu doğrultuda somut adımları atacağız. 

Türkiye'nin demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, ekonomide güven ve istikrar gibi hususlardaki gayretleri öncelikle kendi vatandaşlarının hak, özgürlük ve refah seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu süreci Avrupa Birliği ile yürütürsek çok daha memnun kalırız, aksi takdirde biz kendi vatandaşlarımız için en iyisi, hayırlısı, faydalısı ne ise onu yapmayı zaten sürdüreceğiz

Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanallarının bölgemizdeki krizlerin tehlikeli boyutlara ulaşmadan önüne geçilmesi hususunda gerçekten başarılı sonuçlara vesile olduğuna inanıyorum.

Yaklaşık 500 yıllık kadim ilişkilere sahip olduğumuz Libya'nın, barış ve esenlik içinde yaşamasını en az kendi bekamız kadar önemsiyoruz. Desteğimizle Libya’nın yeniden istikrar ve huzur yoluna girmesini sağladık. Uluslararası toplum darbecileri bir tarafa bırakmalı.

 
 
Videoyu Oynat

Türkiye ve Ukrayna'nın ilişkilerini geliştirme yönünde atacakları her adımın, bölgenin barışı ve huzuru için önemli olduğuna inanıyoruz.

Ülkemizi yeni ve sivil bir anayasaya kavuşturma gayretimiz devam ediyor.

Salgının ülkemizi etkilediği ilk günden itibaren işleri aksayanların yanında yer alıyor, onları destekliyoruz.

Türkiye'nin terör örgütleriyle, darbe heveslileriyle, ekonomik tetikçilerle, siyaset mühendisleriyle, sosyal kargaşa çıkartma gayretleriyle mücadelesinde kritik bir safhaya geldik. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, hedeflerimize sahip çıkarak aşabileceğimiz bu mücadelenin önünü tıkamak isteyenlere aradıkları fırsatı vermeyeceğiz.

Niğde, Eskişehir ve Ankara'da son 3 günde yaklaşık 7 bin 500 ton patates ve kuru soğan alınarak 15 ilimize sevk edilmiştir. Satın alma ve dağıtım işlemleri önümüzdeki günlerde de sürecektir.

Aşılamada toplam 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz.  Ancak vaka ve vefat sayılarımız artış gösterdiği durumlarda tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur kalıyoruz.

Son dönemde büyükşehirlerde artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri yeniden sıkılaştırmaya yönlendirdi. Bu gidişata seyirci kalamazdık.

 

İLK 2 HAFTA KISMİ KAPANMA

Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Amacımız bu iki haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında düşüş sağlamaktır. Bu dönemde beklediğimiz oranda iyileşme olmazsa devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz. 

Dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak.

8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. 

(Kısmi kapanma) Uygulama, yarın akşam saati itibarıyla başlayacaktır. Kısmi kapanma) Uygulama, yarın akşam saati itibarıyla başlayacaktır.

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, Spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir. Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek. 

Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak. Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan:, Kısmi, kapanma, uygulamasına, geçiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı