Berat Kandili'niz mübarek olsun!..
Haber
27 Mart 2021 - Cumartesi 12:52
 
Berat Kandili'niz mübarek olsun!..
Bugün Ramazan-ı Şerif’in müjdecisi Berat Kandili. Milletimize, Alem-i İslam’a, tüm insanlığa hayırlar getirmesi temennisiyle okurlarımızın Berat Kandili'ni kutluyoruz.
GÜNDEM Haberi
Berat Kandili'niz mübarek olsun!..

Her yıl Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi idrak edilen bu mübarek gece yine dua ve ibadetler ile geçirilecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimiyle birlikte Berat Kandili ne zaman sorusuna yanıt verdi. Berat kelime olarak ''bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak" anlamına gelmektedir. 

Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimine göre Berat Kandili tarihi 2021 belli oldu. Her yıl Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gece idrak edilen Berat Kandili için artık sayılı saatler kaldı. Bu özel ve anlamlı gün müminler tarafından yine dualar ve ibadetlerle geçirilecek. Bu noktada, Berat Kandili ne zaman, hangi gün soruları öne çıkmaya devam ediyor. Peki, Berat Kandili hangi gün? Bugün Kandil mi, ne kandili? İşte Berat Kandili tarihi…

İşte Berat Kandili ne zaman sorusunun yanıtı ve Diyanet ile kandiller ve günleri takvimi

BERAT NE DEMEK?

Berat kelimesinin aslı ''Berâettir. Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak "Berat Gecesi" denilmiştir.

Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı ''leyle-i beraa'' (Berat Gecesi) olmakla birlikte ''leyle-i mübareke'', ''leyle-i rahmet'' ve ''leyle-i sakk'' isimleridir.

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

BERAT KANDİLİ NEDİR?

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

Berat Gecesi İslam alemi için en hayırlı gecelerden biridir. Zira bu gece amel defteri yazılır. Peygamberimiz Hazreti Muhammed Berat Gecesinin önemini şöyle anlatmıştır;

-Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.

-Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.

-Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.

-Bu gece herkesin amelleri Allahü Teâlâya arz olunur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Berat, Kandili'niz, mübarek, olsun!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı